Azerbaycan Devlet Teknik Üniversitesi

Azerbaycan Devlet Teknik Universitesi

Cumhuriyeti’nin teknik eğitim alanında önde gelen üniversitelerinden biri olan Azerbaycan Teknik Üniversitesi (AzTÜ), 1950 yılında Bakü’de Azerbaycan Politeknik Universitesi adı altında 4 fakülte ile kurulmuştur.

Nabran’da Azerice, Rusça ve yabancı dillerde 700.000’den fazla kitap içeren temel bir kütüphane, modern bilgisayarlarla donatılmış bir bilgisayar merkezi, modern bir spor kompleksi, poliklinik, kantin ve dinlenme alanı ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Üniversitenin 2,5 milyondan fazla kitap içeren bir bilim kütüphanesi, Japonya’da yapılan modern risograf ve diğer baskı ekipmanlarına sahip bir yayınevi, 6 müze, bir bilgi ve çeviri merkezi, bir spor ve sağlık kompleksi, bir askeri bölüm ve bir poliklinik bulunmaktadır.

Üniversitenin Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Kanada, Çin Halk Cumhuriyeti, Almanya, İngiltere, Fransa, Türkiye, İran İslam Cumhuriyeti, Malezya, Avusturya, Polonya, Gürcistan, Türkmenistan ve diğerlerinde ülkelerin üniversiteleri ve araştırma kurumları ile düzenli temasları vardır. Üniversitenin lisans (mühendislik) eğitimi için 4 yıllık bir normu vardır (yabancıların hazırlık bölümünde ek 9 ay okuması gerekir), yüksek lisans eğitimi için 2 yıl, aday ve bilim doktoru için 3-4 yıl okumaları gerekli

Azerbaycan Teknik Üniversitesi 2009 yılında YÖK tarafından tanınmıştır. Tanınırlığının olması nedeni ile özellikle Bilgisayar Mühendisliği alanında Türk öğrencilerden çok talep görmektedir. Üniversitenin eğitim kalitesinin yüksek olmasına karşın harç ücretleri çok düşüktür. Bakü yakınında bulunan üniversite kampüsü öğrencilerin kolay ulaşabildiği bir konumda yer almaktadır.

Azerbaycan Teknik Üniversitesi mezunları Denklik konusunda sıkıntı yaşamamaktadır ve üniversite müfredatı Türkiye Üniversitelerinin müfredatı ile birebir uymaktadır.

×

WhatsApp Destek

× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?