Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi

Azerbaycan Devlet Mimarlık ve İnşaat Universitesi

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi  1951’den beri mimari yönelimleri birleştiren çeşitli fakülteler olarak işlev gördü.  Şu anda üniversitenin toplam alanı 49.000 metrekare olan 5 eğitim binası bulunmaktadır. Üniversitenin  Musabayov yerleşim yerinde bulunan kampüsünde 5 yurt binasının yanı sıra yabancı uyruklu öğrenciler için 2 ayrı dokuz katlı yurt binası bulunmaktadır.

Burada “OCAQ” öğrenci kulübünü, satranç kulübünü, spor sahalarını, “Chanki” sinema-konser salonunu ve öğrenci kafesini kullanabilirler. Kampüste bir sanatoryum var. Üniversitede öğrenci polikliniği, ana kütüphane, eğitim binalarında bölümler ve okuma odaları, yüksek lisans bölümü, araştırma bölümü ve endüstriyel uygulama bölümü bulunmaktadır. Sayfalarında Üniversite’nin hayatını kapsayan çok tirajlı “İnşahatçilar kadroları” adlı bir gazete yayınlanmaktadır.

Kütüphane fonunda 517.530 adet literatür, dergi ve özet bulunmaktadır. Kütüphane fonunun ana görevi, öğretim ve araştırma faaliyetlerinde profesörlere ve öğrencilere yardımcı olmaktır. Fon malzemelerinin kalitesi, üniversitenin profiline uygun olarak uzmanların eğitimi için gereksinimleri karşılamaktadır.

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi’nde yeni bir eğitim merkezi NetcadCampus açıldı. Merkez, Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi ile Türk şirketi Netcad şirketi tarafından açıldı. NetcadCampus eğitim merkezi, mimari ve inşaatta kullanılan özel yazılımlı bilgisayarlar dahil tüm teknik donanıma sahiptir. Amaç, Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencilerinin bu alanda bilgisayar programlarının kullanımı konusunda etkin bilgi edinmelerini sağlamaktır. Önde gelen Türk uzmanlar merkezde düzenli olarak özel eğitimler verecek. Eğitim merkezinde teorik eğitimin yanı sıra Netcad ürünleri ile uygulamalı eğitim de verilecek. Eğitimlerini burada tamamlayanlara sertifika verilecek. Türkiye’nin en önemli bilişim teknolojileri eğitim merkezi olan Netcadkampus, Azerbaycan’da da üst düzey uzmanlar yetiştirmeyi planlıyor.

 Üniversitede hazırlık sınıfında Azerice, Rusca ve İngilizce eğitim verilmektedir. Lisans eğitimi ise Azerbaycan Türkçesi dilinde olmaktadır.  Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi YÖK tarafından tanımakta ve üniversiteyi bitiren öğrenciler müfredat tam uyduğu için direk denklik alabilmektedir.

×

WhatsApp Destek

× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?