Azerbeycan Tıp Ünüversitesi

Azerbeycan Tıp Ünüversitesi

Azerbeycan Tıp Ünüversitesi

Azerbaycan’da yüksek nitelikli tıp personelinin eğitimi, Kasım 1919’da Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin ilk parlamentosunun kararıyla tıp fakültesi dahil dört fakülteden oluşan Bakü Devlet Üniversitesi’nin kurulmasıyla başladı. Azerbaycan Tıp Üniversitesi’nin 6 yurdu bulunmaktadır. Yurtların ikisi erkek, ikisi kız ve diğer ikisi yabancı uyruklu öğrenciler içindir. Yurtlarda okuma odaları, kütüphane, dünya kanallarını izleyebileceğiniz uydu TV setleri bulunmaktadır. Yurt binalarının her katında öğrencilerin akrabalarıyla buluşabilecekleri dinlenme odaları ve misafir odaları bulunmaktadır. Sadece erken kayıt olan öğrenciler yurtlarda yer bulabilmekte ve bu yerler çok kısa sürede dolmaktadır.

Diş Kliniği Öğretimi

2002 yılında kurulmuştur. Diş Kliniğimizde Diş Hekimliği Anabilim Dalı ile birlikte çocuk diş hekimliği ve tedavi-profilaksi anabilim dalları ile diğer fakülte, terapi, cerrahi, ortopedi, ortodonti, periodontoloji bölümlerinin öğrencilerine Terapötik, Ortopedik, Ağız ve Çene Cerrahisi Öğretimi, implantoloji, implantoloji, röntgen bölümleri ve laboratuvarları.AMU’nun Diş Hekimliği Eğitim Kliniği’ne bağlı bir eğitim merkezi de bulunmaktadır.

Onkoloji Kliniği

AMU’daki Onkoloji Kliniği 2007’den beri faaliyet göstermektedir. Onkoloji kliniği 2 yatan hasta bölümü, bir gündüz hastanesi, bir poliklinik ve teşhis bölümü, bir ameliyat ve anestezi bölümünden oluşmaktadır. Klinikte ayrıca modern bir pediatrik onkoloji bölümü bulunmaktadır. Klinikte ayrıca 24 saat ekspres laboratuvar bulunmaktadır. Kliniğin cerrahi ve anestezi bölümü 4 ameliyathane ve 8 yataklı ameliyat sonrası hasta kontrol ünitesinden oluşmaktadır.

Tedavi Kliniği Öğretimi

Azerbaycan Tıp Üniversitesinin Eğitim Tedavi Kliniği 2010 yılından beri faaliyet göstermektedir. Klinikte efferent terapi merkezi, endokrinoloji, endoskopi, hematoloji, geriatri, kardiyoloji, klinik tanı laboratuvarı, konsültasyon ve tanı kliniği, nöroloji, göğüs hastalıkları, alergoloji ve nefroloji, resüsitasyon ve yoğun bakım, romatoloji ve gastroenteroloji, kardiyoloji, radyoloji, radyoloji bulunmaktadır. Damar merkezi, pediatrik kardiyo-romatoloji, pediatrik pulmonoloji, alergoloji ve endokrinoloji bölümleri bulunmaktadır. Klinikte 12 klinik bölüm bulunmaktadır. Tıp merkezinde, aynı anda 640 öğrenciyi ağırlayabilen bir multimedya sistemi ile donatılmış 8 amfi ve günde 1.000 öğrenciye kadar kapasiteli 70’e kadar bilgisayarlı derslik bulunmaktadır.

Cerrahi Kliniği Öğretimi

Azerbaycan Tıp Üniversitesi Cerrahi Öğretim Kliniği 2013 yılından beri faaliyet göstermektedir. 500 yataklı klinikte cerrahi ve teşhis alanında 18 bölüm ve 28 bölüm bulunmaktadır.Klinikte genel cerrahi, çocuk cerrahisi, göğüs cerrahisi, göz, travmatoloji, beyin cerrahisi ve diğerleri bulunmaktadır. Kliniğin merkez laboratuvarında biyokimya, mikrobiyoloji, immünoloji, moleküler genetik ve diğer bölümler bulunmaktadır.

Azerbaycan Tıp Üniversitesi, Qafqaz Üniversiteler Birliği, Türk Dünyası Üniversiteler Birliği, Karadeniz Üniversiteler Ağı üyesidir.

USAID, Amerikan-Avusturya Vakfı (AAF), Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD), TİKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı), Dünya Bankası, British Council ve diğerleri. ile işbirliği yapmaktadır. Azerbaycan Tıp Üniversitesi, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Fulbright programları, Avrupa Birliği Erasmus+,  Türkiye’den Mevlana ile işbirliği yapmaktadır.

Azerbaycan Tıp Üniversitesi YÖK’ün tercih kılavuzunda yer aldığı için Denklik sorunu yaşanmamakta ve öğrenciler rahatlıkla denklik alabilmektedir. Azerbaycan Tıp Üniversitesi’nden mezun olup Türkiye’de TUS veya DUS sınavlarına girerek, Devlet hastanelerinde Uzman doktor olarak çalışabilirsiniz..

Azerbaycan Tıp Üniversitesi’nde Hazırlık eğitimik zorunludur ve Hazırlık eğitimi senede 6 aylık iki dönemde alınmaktadır. 

×

WhatsApp Destek

× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?