Nahcivan Devlet Ünüversitesi

Nahcivan Devlet Ünüversitesi

Nahçıvan Devlet Universitesi

Nahçıvan Devlet Üniversitesi’nin tarihi 1967 yılına dayanmaktadır. Nahçıvan Devlet Üniversitesi, Nahçıvan’da bilim, eğitim ve kültürün gelişimine olumlu etkisi olan Strasbourg, Fransa, İstanbul, Ankara, Erzurum, Van, Türkiye, İran Tebriz Üniversitesi, Uluslararası Kırgızistan Üniversitesi ile ilişkilere sahiptir.

Üniversite, Avrupa Rektörler Kulübü, Asya Üniversiteler Birliği, Karadeniz Üniversiteler Birliği, Avrasya İpek Yolu Üniversiteler Derneği, Uluslararası Turizm Akademisi ve Kafkas Üniversiteler Birliği üyesidir.

Şu anda Nahçıvan Devlet Üniversitesinde 11 fakülte ve 1 merkez bulunmaktadır. 63 uzmanlık alanında lisans, 76 uzmanlık alanında yüksek lisans, 60 uzmanlık alanında doktora, 24 uzmanlık alanında asistanlık eğitimi yapılmaktadır. Toplamda, yaklaşık 6.000 öğrenci üniversitede eğitim görmektedir. Öğrenciler arasında 9 ülkeden 986’dan fazla yabancı var. Nahçıvan Devlet Üniversitesi, TEMPUS programı kapsamında 8 uluslararası projede yer almaktadır. Ayrıca Nahçıvan Devlet Üniversitesinde Erasmus-Mundus programı bazında öğrenci değişimi yapılmaktadır. Bu değişim programı kapsamında şimdiye kadar yaklaşık 100 öğrenci Avrupa’nın önde gelen üniversitelerinde eğitim gördü.

Nahçıvan Devlet Üniversitesinde Tıp ve Diş Hekimliğinden mezun olanlar STS sınavına, eczacılık mezunları Mülakata, Hukuk okuyanlar müfredat farkını tamamladıktan sonra STS sınavına girmektedir. Diğer tüm bölümlerde sınava girmeden de direk denklik de alınabilmektedir.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi 92 dönümlük alana sahip, tam bir öğrenci kampüsü içinde öğrenim hizmeti vermektedir. Nahçıvan’a Türkiyeden ulaşım çok kolaydır. Havayolu ulaşmak isteyenler için sadece İstanbul’dan direk uçuş biletleri mevcuttur ama bir çok yerden direk Nahçıvan’a otobüsle ulaşım seçeneği de vardır.

Fakülteler

Fizik ve Matematik Fakültesi

Doğa Bilimleri ve Ziraat Fakültesi

Tıp Fakültesi

Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi

Sanat Fakültesi

Tarih ve Filoloji Fakültesi

Uluslararası İlişkiler ve Hukuk Fakültesi

Yabancı Diller Fakültesi

Pedagoji fakültesi

İktisat ve Yönetim Fakültesi

×

WhatsApp Destek

× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?