Sumqayit devlet universitesi

Sumqayit devlet universitesi

Sumgayıt Devlet Üniversitesi veya kısaca SDÜ, Azerbaycan’ın Sumgayit şehrinde bulunan ve Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir yüksek öğretim kurumudur.

Üniversitenin tarihi 1962 yılına kadar uzanmaktadır. Aynı yıl bu üniversite, Bakanlar Kurulu kararı ile Azerbaycan Petrol ve Kimya Enstitüsü’nün bir şubesi olarak kurulmuştur.

Sumgayıt Devlet Üniversitesi, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının 13 Haziran 2000 tarihli kararı ile Azerbaycan temelinde  Sumgayıt Devlet Universitesi kurulmuştur.

Bakü’ye 45 km mesafede bulunan Sumgayıt şehri, Bakü’nün varlıklı insanlarının sakin bir ortam ve temiz hava için yaşamayı tercih ettiği şehirdir. Şehrin nüfusu 340.000’dir. Şehre adını veren, rivayete göre Sum ve Gayıt isimli iki aşığının hüzünlü sonunu konu alan bir hikayedir.

Sumgayıt şehrinde YÖK tarafından tanınan Sumgayıt Devlet Üniversitesi Türk öğrenciler tarafından sıklıkla terci edilen bir üniversitedir. Sumgayıt Devlet Üniversitesi eğitim kalitesi bakımından Bakü, Gence ve Nahçıvan Üniversiteleri ile aynı seviyededir. Sumgayıt Devlet Üniversitesi şehrin merkezinde yer almaktadır ve tatil köylerine 3 km uzaklıkta bulunur.  Bu şehrin Türk öğrenciler tarafından en çok tercih edilme nedeni şehrin ekonomik olması ve üniversite bölümlerinin Bakü Üniversitelerine nazaran daha ucuz olmasıdır.

×

WhatsApp Destek

× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?